Navštivte náš nový web!   www.rtmplus.cz
regionální televize liberecka a jablonecka

Dnes je Čtvrtek 26.05. | Svátek má Filip

RSS kanál TV RTM

Český chlapecký sbor Boni pueri úspěšný v Anglii

07.05.2011 | Mgr. Hana Musílková

Český chlapecký sbor Boni pueri se v těchto dnech vrátil z 5. Mezinárodního festivalu chlapeckých a mužských pěveckých sborů v Cornwallu. Na významný pěvecký festival Evropy, který se řadí i mezi největší na světě, se sjelo po Velikonocích více než 60 sborů z celého světa. „V Anglii jsme koncertovali na stejných místech i v roce 2007. Proto jsme byli potěšeni, když nás ředitel festivalu Peter Davies pro 5. ročník znovu pozval. Jako jediný ...

Český chlapecký sbor Boni pueri úspěšný v Anglii

Český chlapecký sbor Boni pueri se v těchto dnech vrátil z 5. Mezinárodního festivalu chlapeckých a mužských pěveckých sborů v Cornwallu. Na významný pěvecký festival Evropy, který se řadí i mezi největší na světě, se sjelo po Velikonocích více než 60 sborů z celého světa.

„V Anglii jsme koncertovali na stejných místech i v roce 2007. Proto jsme byli potěšeni, když nás ředitel festivalu Peter Davies pro 5. ročník znovu pozval.  Jako jediný sbor jsme na zahajovacím galakoncertě měli vystoupit hned dvakrát. Těší nás, že cestu do Anglie finančně podpořil i Královéhradecký kraj a ministerstvo kultury," řekl ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák.

Koncerty sboru v zemi krále Artuše provázely dlouhotrvající potlesky i ovace vestoje. Pavel Horák byl požádán, aby vedl hlavní závěrečnou přednášku a přiblížil posluchačům situaci chlapeckých pěveckých sborů na našem území, práci a fungování svého tělesa a především unikátní systém pěvecké hlasové výchovy chlapců v umělecké škole, které je nejen ředitelem, ale i zřizovatelem a která byla první soukromou základní uměleckou školou tohoto typu v České republice.

„Pan ředitel téměř hodinu bez přestávky přednášel, odpovídal na dotazy svých kolegů. Velký zájem byl o zvukové ukázky náročných děl a systém jejich nácviku v jednotlivých hlasech. Všechna naše vystoupení byla odměněna bouřlivým potleskem. Systém výuky s individuální hlasovou průpravou v naší škole, která je finančně podporována státem, stál ve velkém zájmu muzikologů, sbormistrů a hudebních kritiků,“ dodává produkční sboru Jaroslav Šlais.

S velkým uznáním se setkal i výkon klavíristky světového renomé Jitky Fowler Fraňkové, která se sborem absolvovala i pětitýdenní turné po Japonsku a Jižní Koreji na konci loňského roku. Během festivalu koncertovali „dobří chlapci“ v nádherné katedrále ve městě Truro, v kostelích  měst Redruth, Penzance nebo Newquay.

„K největším zážitkům patřila také prohlídka Londýna. V době naší návštěvy vrcholily přípravy na královskou svatbu, a přesto jsme měli možnost se dostat až do blízkosti Westminsterského opatství.  Pořadatelé festivalu pro nás připravili denně krásné koncerty, ale rádi se našim chlapcům  pochlubili  i  památkami a přírodními zajímavostmi Cornwallu. Zažili jsme příliv na hradě St. Michael‘s, kde nás provázel sám Sir Aubin, jehož rodu již po třináct generací tato památka patří. Během prohlídky jsme si zazpívali v místní překrásné kapli, stejně tak jsme neodolali akustice hradu Pendennis v blízkosti města Falmouth. Během chvíle se v sále shromáždili posluchači a z naší „akustické zkoušky“ se stal čtyřicetiminutový průřez naším repertoárem,“ usmívá se ředitel Boni pueri a sbormistr Pavel Horák.

Pro 5. Mezinárodní festival chlapeckých a mužských pěveckých sborů připravili Boni pueri na přání pořadatelů díla českých a světových mistrů – J. S. Bacha, G. F. Händela, A. Dvořáka, A. Rejchy nebo části Responsorií J. D. Zelenky. O náročné Zelenkovo dílo domovské publikum Boni pueri nepřijde. „Dobří chlapci“ připravili ve spolupráci managementem festivalu České sny předpremiéru již na červen tohoto roku v Hradci Králové

 

Komentáře k článku

comments powered by Disqus

TV Zprávy

Sledujte aktuální zprávy RTM+ na YouTube!

Počasí v Libereckém kraji

Akce na vikend
Léto náměstí
pěstouni
Dražďany
Centrum Draž
portalymestKudy z nudyRegionye vstupenkaKP plusfCoprosys
TOPlist