regionální televize liberecka a jablonecka

Dnes je Pátek 09.10. | Svátek má Štefan / Sára

RSS kanál TV RTM

ŠKOLKA V NEMOCNICI JE NEJLEPŠÍ VEŘEJNÁ STAVBA V ČESKU

27.04.2012 | Markéta Hozová

Minulý týden byli v Hudebním divadle Karlín slavnostně vyhlášeni vítězové 12. ročníku soutěže Fasáda roku 2011. V kategorii Veřejně prospěšná stavba si prvenství odnesl objekt sloučené mateřské školy a jeslí při nemocnici v Jablonci nad Nisou. „Školku v nemocničním areálu jsme původně plánovali z montovaných plechových kontejnerů. Nakonec jsme se hlavně vzhledem k místním povětrnostním...

ŠKOLKA V NEMOCNICI JE NEJLEPŠÍ VEŘEJNÁ STAVBA V ČESKU

Minulý týden byli v Hudebním divadle Karlín slavnostně vyhlášeni vítězové 12. ročníku soutěže Fasáda roku 2011. V kategorii Veřejně prospěšná stavba si prvenství odnesl objekt sloučené mateřské školy a jeslí při nemocnici v Jablonci nad Nisou.

„Školku v nemocničním areálu jsme původně plánovali z montovaných plechových kontejnerů. Nakonec jsme se hlavně vzhledem k místním povětrnostním podmínkám rozhodli vybudovat zděnou bezbariérovou novostavbu na místě původní laboratoře, která od začátku září loňského roku je v provozu a nabízí i místa dětem mladším tří let. První místo ve své kategorii bylo pro město velmi příjemným překvapením,“ říká náměstek primátora Petr Vobořil.

Budova školky podle názoru odborné poroty představuje velmi zdařilou realizaci příznivého měřítka zejména v členění hmot, podtržených zvolenými materiály a barevností fasád, adekvátní svým celkovým pojetím pro stavbu tohoto druhu a účelu. Školka vzešla z projekční kanceláře  ATELIER 4, s. r. o., autorem je ing. arch. Pavel Tauš. O realizaci se postarala jablonecká firma Astramont. Náklady na výstavbu činily 18,5 miliónu korun, 9 miliónů byla dotace z Libereckého kraje.

Prestižní soutěž pořádá přední evropský výrobce komplexních fasádních systémů, vyhlašují se hlavní ceny v deseti kategoriích a jedno absolutní vítězství. Do letošního ročníku Fasáda roku 2011 bylo přihlášeno celkem 258 soutěžních prací z celé České republiky.

Mateřská škola v areálu nemocnice přijímá  i děti mladší tří let. Tento požadavek vzešel ze setkání s Jablonečany na téma „Chybí vám jesle?“ v dubnu roku 2009. Tehdy 72 % dotazovaných rodičů odpovědělo kladně. I z toho důvodu se začal hledat prostor, kde by bylo možné a vhodné zařízení tohoto typu vybudovat.

Původně se hovořilo o školce kontejnerové, poté se však jablonečtí zastupitelé rozhodli pro klasickou zděnou stavbu. „Díky své bezbariérovosti může školka v budoucnu okamžitě změnit svůj účel a začít sloužit například jako stacionář pro seniory,“ vysvětluje náměstek  primátora Petr Tulpa, který má na starosti právě oblast školství.

„Mezi rodiči byl o ni velký zájem. Při zápise na školní rok 2011/2012 se sešlo 72 žádostí, kapacita ale dovolila přijmout jen 40 dětí. Zhruba polovina z nich je mladších tří let,“ konstatuje vedoucí oddělení školství kultury a sportu Zdena Květová. Přednostně sem bylo zapsáno také celkem 13 dětí zaměstnanců nemocnice.

V Jablonci byly v minulosti provozovány troje jesle - ve Švédské 12, v Puškinově 2 a Josefa Hory 33, a to až do roku 2000, kdy je jablonečtí zastupitelé zrušili zcela, neboť bylo těžké naplnit jejich kapacitu. K 1. lednu 1992 byl provoz jeslí převeden z Okresního ústavu národního zdraví Jablonec nad Nisou na město a jejich pracovníci se stali zaměstnanci.

Komentáře k článku

comments powered by Disqus

TV Zprávy

Sledujte aktuální zprávy RTM+ na YouTube!

Počasí v Libereckém kraji

Akce na vikend
Léto náměstí
pěstouni
Dražďany
Centrum Draž
portalymestKudy z nudyHOLD ProductionRegionye vstupenkaKP plusfCoprosys
TOPlist