Navštivte náš nový web!   www.rtmplus.cz
regionální televize liberecka a jablonecka

Dnes je Sobota 02.07. | Svátek má Patricie

RSS kanál TV RTM

Technické muzeum Liberec ukazuje auto za 99 tisíc korun

05.08.2015 | Petr Kumpfe

Osobní automobil, který měl stát na našem trhu 99 tisíc korun se prezentuje v Technickém muzeu Liberec. Jde o výrobek indické značky Premier. Technicky vůz vycházel z Fiatu 124 podobně jako třeba u nás známá ruská Lada.

Technické muzeum Liberec ukazuje auto za 99 tisíc korun

„Proto jsme Premiera umístili mezi další licenční Fiaty,“ říká tiskový mluvčí muzea Petr Kumpfe,“vystavujeme jak Ladu, Polského Fiata tak jugoslávskou Zastavu. Premier má ale zajímavý osud, který jej pojí právě s Libercem. V roce 1992 jej chtěla dovážet liberecká firma a prodávat za necelých sto tisíc.“ Dodává mluvčí.

K dovozu ovšem nikdy nedošlo a jediný exemplář stál léta v jedné z libereckých garáží. Někdy byl také napadený kutilem, který auto přestavěl na levostranné řízení. Jeho současným majitelem je Petr Hladký z Mostu, který tuto raritu uvedl do pojízdného stavu a ochotně do Technického muzea Liberec zapůjčil. „Zajímavé určitě je, že auto je vlastně úplně nové. Má najeto jen 1400 kilometrů, nemá homologaci a na silnice v Evropě vůbec nesmí.“ Upřesňuje tiskový mluvčí.

Indický automobil jistě není jedinou automobilovou zajímavostí technického muzea Liberec. Muzeum se totiž chlubí dynamickými expozicemi, které se často obměňují. „Jeden z nejobdivovanějších automobilů NSU RO80 si jeho majitel vyzvedl, protože auto dostalo roli ve filmu. A tak nám stejný sběratel nabídl u nás téměř neznámý vůz DAF 66 Marathon.“ Říká Kumpfe a dodává: „ Auto bez klasických válců jsme tak nahradili vozem bez klasické převodovky.  NSU má rotační motor Wankel a DAF pro změnu bezstupňovou převodovku.“

Technické muzeum Liberec vzniklo teprve v září loňského roku jako soukromá iniciativa stejnojmenného spolku. Sídlí v pavilonu G bývalého Libereckého výstaviště LVT a otevřeno má od úterý do neděle vždy od 10:00 do 17:00.

Komentáře k článku

comments powered by Disqus

TV Zprávy

Sledujte aktuální zprávy RTM+ na YouTube!

Počasí v Libereckém kraji

Akce na vikend
Léto náměstí
pěstouni
Dražďany
Centrum Draž
portalymestKudy z nudyRegionye vstupenkaKP plusfCoprosys
TOPlist