regionální televize liberecka a jablonecka

Dnes je Středa 07.10. | Svátek má Justýna

RSS kanál TV RTM

Tomáš Slavík obhájil prvenství o nejlepšího českého závodníka v severské kombinaci

26.04.2012 | Vladimír Zemánek

Tomáš Slavík z Dukly Liberec obhájil své loňské vítězství ve 4. ročníku ankety o nejlepšího českého závodníka v severské kombinaci. První příčku však uhájil jen velice těsně před svým reprezentačním i klubovým kolegou Miroslavem Dvořákem. Mezi trenéry zvítězil už počtvrté za sebou reprezentační kouč Luděk Šablatura, nejlepším mládežníkem se stejně jako loni stal zlatý medailista ze Zimních olympijských her mládeže v Innsbrucku Tomáš Portyk...

Tomáš Slavík obhájil prvenství o nejlepšího českého závodníka v severské kombinaci

Tomáš Slavík z Dukly Liberec obhájil své loňské vítězství ve 4. ročníku ankety o nejlepšího českého závodníka v severské kombinaci. První příčku však uhájil jen velice těsně před svým reprezentačním i klubovým kolegou Miroslavem Dvořákem. Mezi trenéry zvítězil už počtvrté za sebou reprezentační kouč Luděk Šablatura, nejlepším mládežníkem se stejně jako loni stal zlatý medailista ze Zimních olympijských her mládeže v Innsbrucku Tomáš Portyk.

Pořadí ankety, kterou vyhlašuje Úsek severské kombinace Svazu lyžařů České republiky, určily tradičně hlasy závodníků, trenérů, funkcionářů, lyžařských expertů a novinářů. V nejprestižnější, seniorské kategorii se přitom zopakovalo pořadí z minulého ročníku – jen odstup mezi prvními dvěma se snížil na pouhých sedm bodů. Suverén úvodních dvou ročníků Pavel Churavý skončil opět třetí.

„Domnívám se, že výsledky ankety jsou objektivní a že odpovídají výkonům jednotlivých aktérů v celé sezoně. Ta tentokrát neměla svůj vrchol v podobě mistrovství světa nebo olympijských her – o to větší tlak proto bude na reprezentanty v té příští. V ní očekávám vzestup formy na úroveň let 2010 a 2011,“ hodnotí čtvrtý ročník volby nejlepších domácích sdruženářů Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace SLČR.

Jednatřicetiletý Tomáš Slavík se v uplynulé sezoně dostal jako jediný z českých reprezentantů na stupně vítězů v závodě Světového poháru – v únoru v Klingenthalu se mu to podařilo vůbec poprvé v kariéře. „Obhajoba prvenství mě samozřejmě hodně těší, i když výsledky v mém případě nebyly úplně takové, jak bych si představoval. Naštěstí mi v Klingenthalu, na mém nejoblíbenějším můstku, vyšel životní závod. Ukázalo se, že když mám formu i den, mohu se měřit i se světovou špičkou. V příští sezoně je světový šampionát v Predazzu, pak čeká olympiáda v Soči – tam by měl přijít můj vrchol. Každý dobrý výsledek zvyšuje potřebné sebevědomí,“ ohlíží se Tomáš Slavík za uplynulou sezonou.

„Osobně bych spíš na první místo dal Mirka Dvořáka, ale respektuji pořadí. Tomáš Slavík letos neskákal tak dobře, a přestože má bojovný běh, není to ještě z jeho strany maximum – čekám, že příští rok půjde ještě nahoru... Faktem je, že Světový pohár pro náš v této sezoně špatně začal, ale končil už podstatně lépe – celkově ji však hodnotím jako průměrnou. Nevyšla nám loni v listopadu skokanská příprava na severu Evropy, a když se přidala i série onemocnění, tenhle deficit se projevil. Když jsme pak letos v lednu konečně skoky potrénovali, šla forma reprezentantů nahoru. To platilo hlavně o Mirkovi Dvořákovi, který navíc úvod sezony absolvoval s propadlou patou u skokanské boty, což způsobilo tak velký handicap, že se několikrát vůbec nekvalifikoval do běžecké části.  Tato sezona byla netypická i tím, že byla nabitá závody – v jejím průběhu už se v přípravě nedalo nic dohonit,“ komentuje výsledky svých svěřenců reprezentační trenér Luděk Šablatura.

V mládežnické kategorii junioři/dorostenci nebylo nejmenších pochyb o triumfu zlatého medailisty z premiérových Zimních olympijských her mládeže v Innsbrucku v lednu letošního roku. Patnáctiletý Tomáš Portyk z Lomnice nad Popelkou tam potvrdil svůj obrovský talent. „Mám za sebou velice úspěšnou sezonu – kromě olympijské medaile jsem vyhrál i tituly mistra republiky. Mezi vrstevníky sice konkurence doma není vysoká, ale závodím se staršími sdruženáři a hodně jezdíme i do zahraničí, takže mám pořád motivaci. Příští rok se koná v Liberci juniorské mistrovství světa v klasickém lyžování, tak bych rád uspěl i tam,“ svěřuje se Tomáš Portyk. Ten v těchto dnech svedl další důležitý souboj v podobě přijímacích zkoušek na střední školu v Lomnici nad Popelkou, kde si vybral jako obor gastronomii, a prý by se mu jednou líbila profese šéfkuchaře.

„Tomáš Portyk je určitě velký talent a už s ním začínáme spolupracovat – několikrát s námi byl na soustředění. Má však rezervy v technice skoku i běhu a na tom je třeba hodně zapracovat. Zatím se prosazuje výbornou fyzičkou, ale v budoucnu by ho nedostatky mohly výkonnostně limitovat,“ přidává varování Luděk Šablatura.

Výsledky 4. ročníku ankety O nejlepšího seniora, trenéra a juniora v severské kombinaci České republiky v sezoně 2011-2012:

Senioři (5 tipovaných): 1. Tomáš Slavík 127 bodů, 2. Miroslav Dvořák 120, 3. Pavel Churavý 47, 4. Aleš Vodseďálek 6, 5. Lukáš Havránek (všichni Dukla Liberec) 5.

Trenéři (11 tipovaných): 1. Luděk Šablatura (ČR) 105 bodů, 2. Tomáš Portyk st. (LSK Lomnice nad Popelkou) 47, 3. Vladimír Šmíd (ČR) 42, 4. Patrik Chlum (JKL Desná) 28, 5. František Vaculík (Ski klub Harrachov) 18, 6. M. Šablatura (junioři ČR) 16.

Junioři/dorostenci (6 tipovaných): 1. Tomáš Portyk ml. (LSK Lomnice nad Popelkou) 151 bodů, 2. Adam Oplištil (Dukla Liberec) 85, 3. Martin Zeman (JKL Desná) 50, 4. Martin Dufek (LSK Lomnice nad Popelkou) 8, 5. Tomáš Vančura (TJ Rožnov pod Radhoštěm) 5, 6. Kryštof Tišer (Ski klub Harrachov) 2.

Výsledky předcházejících dvou ročníků ankety:

1. ročník (2008-2009) - senioři: 1. Churavý, 2. Slavík, 3. Dvořák; trenéři: 1. L. Šablatura, 2. Šmíd, 3. Šimek; junioři/dorostenci: 1. Havránek, 2. Jančík, 3. Matura.

2. ročník (2009-2010) - senioři: 1. Churavý, 2. Dvořák, 3. Slavík; trenéři: 1. L.Šablatura, 2. Šmíd, 3. Chlum; junioři/dorostenci: 1. Jančík, 2. Havránek, 3. Rypl.

3. ročník (2010-2011) - senioři: 1. Slavík, 2. Dvořák, 3. Churavý; trenéři: 1. L. Šablatura, 2. Šmíd, 3. Latzka; junioři/dorostenci: 1. Portyk ml., 2. Kozák, 3. Kelnar.

Komentáře k článku

comments powered by Disqus

TV Zprávy

Sledujte aktuální zprávy RTM+ na YouTube!

Počasí v Libereckém kraji

Akce na vikend
Léto náměstí
pěstouni
Dražďany
Centrum Draž
portalymestKudy z nudyHOLD ProductionRegionye vstupenkaKP plusfCoprosys
TOPlist